Dzielnica: Mokotów
Obszar MSI: Sadyba
Miejsce: Miasto-Ogród Czerniaków, na Dolnym Mokotowie, dziś część Osiedla Sadyba (administracyjnie)
Obszar MSI Sadyba składa się z blokiwiska wielkopłytowego czyli Osiedla Sadyba, I i II koloni oficerskich (w okół fortu), Miasta-Ogrodu Czenianiaków, oraz nie nazwanych (?) niskich zabudwań między Św. Bonifacego i Nałęczowską.
http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=52.183787&lon=21.074138&z=15&m=b
My odiwedziliśmy Miasto-Ogród Czerniaków, a dokładniej jego północną część.
Miasto-Ogród Czerniaków to osiedle niskiej zabudowy, które powstawało od 1921ego. Oprócz willi budowanych dla wyższej kadry urzędniczej na terenie osiedla znajdują się bloki ZSS Sołem oraz osiedle spółdzielni prefabrykacja.
Bloki ZSS Społem
Trzy piętrowe budynki wzniesione we wczesnych latach 20. dla kierownictwa Związku Spółdzielczości Spożywców „Społem” (ul. Zaciszna 2 a, b, c). Jest to jedyny zespół zabudowy spółdzielczej zrealizowany w Mieście Ogrodzie Czerniaków. Architekt i badacz architektury Maria Sołtys nie ma wątpliwości, że domy Społem powstały według projektu Oskara Sosnowskiego. Identyczne budynki z zamkniętymi łukiem wnękami i dwupoziomowymi tarasami od ogrodu widać na jego rysunkach. Sosnowski zaprojektował zresztą większe założenie z obsługującym kolonię Domem Ludowym na osi. Z ambitnych planów powstały tylko trzy budynki - większy na środku i dwa mniejsze po bokach. Za tarasami był ogród i kort tenisowy, w miejscu którego zbudowano po wojnie następny rząd bloków. Największe mieszkania - dwupoziomowe, każde z osobnym wejściem z dworu - powstały w środkowym domu. Jedno z nich zajmował prezes Społem Marian Rapacki, profesor SGH, ojciec późniejszego ministra spraw zagranicznych w czasach PRL-u Adama Rapackiego. Boczne domy podzielono na cztery mieszkania.
Osiedle Spółdzielni Prefabrykacja. Dobra, to lecimy
Wbrew pozorom nie pochodzi z okresu międzywojennego, choć domy są w duchu tamtej architektury. Kolonię tę dla pracowników Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego zbudowała w połowie lat 50. spółdzielnia Prefabrykacja. By do minimum obniżyć koszt mieszkań, w ścianach zastosowano drewno odpadowe z fabryki dykty. Domy Prefabrykacji zobaczymy też, idąc dalej po prawej stronie Jodłowej.
Dobra, to lecimy
Jak widać zadbano o szlak spacerowy, trochę ciekawostek o Sadybie, Czerniakowie, zabudowie, latanirach itp. Fajnie. |
Niby tak tu elegancko, ale nie obeszło się bez pustostanu. Me gusta. |
To chyba jeden z tych domków Prefabrykacji |
Skwer Starszych Panów
Jeziorko Czerniakowskie |
A to bloczki Społem pomiędzy Jodłową i Zaciszną:
Trochę nowego... nawet bez żenady |
Godebskiego 9 |
Lipa z tym kościołem, bo jak się stoi obok, to krzyża nie widać... tylko czubek wystaje. |
Sory, że tyle tego domu, ale jaram się |