wtorek, 21 lutego 2017

Ulica Oliwska

Pelcowizna 2016
Miejscowość: Warszawa

Dzielnica Targówek

Obszar MSI: Bródno
Miejsce: Bródno / Pelcowizna - ul Oliwska

O Pelcowiznie można co nieco poczytać na wikipedii i warszawawikii. Dziś to rzadko używana nazwa, choć, o dziwo została uwzględniona Miejskim Systemie Informacji. No, ale FSO jest blednie kojarzone z Żeraniem, a Pelcowizna jedynie ze sklepem na Szmulkach. Gdzie dokładnie była Pelcowizna - ciężko powiedzieć. Została bowiem wydzielona z Golędzinowa, jako kolonia i folwark na początku XIX wieku. Kiedy weszła w obręb Warszawy i funkcjonowała jako dzielnica, je granice mogły naturalnie ulec mutacji. Ciężko stwierdzić, czy np Śliwce stanowią ich integralną cześć. Ponoć, kiedy Pelcowizna była dzielnicą sięgała aż po EC Żerań, a więc z tego by wynikało, że Różopol i być może Złotopol (o którym nie wiele wiadomo) należały do Pelcowizny. Polecam przeczytać:

https://www.facebook.com/targowekbrodnozacisze/posts/329257247430176?comment_id=329888487367052&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R0%22%7D

 Co ciekawe na planachz 1936 roku cały obszar Pelcowizny ma przypisane Tabee Likw. Wsi Bródno...

Pelcowizna 1936
W akżdym razie tkanka wiejsko-miejska Pelcowizny znajdowała się bankowo w miejscu FSO, między Toruńską, torami, Jagielońską i niestniejącą już Wyszogrodzką. Wojna zniszczyła prawie wszystko, resztę wyburzono pod FSO. Kwestią sporną jest, czy tereny za Torami, czyli Bródno po lewej stronie Wysockiego, to jeszcze Pelcowizna. Różnie się o tym mówi. W każdym razie tereny te są dość specyficzne i odbiegają znacząco od tego, co Bródnie widać po drugiej stronie wspomnianej ulicy. Choć może nie tak bardzo? W gruncie rzeczy to podobny misz-masz - nowe i starsze bloki, domki, pustosatny, kemieniczki, tereny przemysłowe... ale nie. Jest róźnica. Wiekszy syf, więcej ruin, mniej dróg asfaltowych i inny klimat. Bo w sumie to tereny blisko związane z kolejami. Tak, jak Pelcowizna przed wojną. Odbyłem ostatnio, troszkę przypadkiem, spacer ulicą Oliwską. Ostało się tam trochę przedwojenne zabudowy. I mimo, iż teren tg. MSI należ do Bródna, znalzłem jedną ciekawą rzecz: tabliczkę podpisaną jako Pelcowizna. Stary budynek z numerem Oliwska 14, wyglądający na pokolejowy, jako jedyny w okolicy ma tabliczkę z napisem Plecowizna. Czyżby mieszkaańcy sami przemianowli tabliczkę z powowdu utożsamiania się z tym miejscem i budntem przeciwko "wchłonięciu" przez Bródno? Nie wiem. Nie spotkałem nikogo, żeby zapytać, a i moja wiedza na temat tego terenu jest zbyt uboga. W okolicy jest wiele ciakwym zakamarkow dla poszukujących pamiątek po dawnych przedmieściach w zapomnianych, zasyfiałych zakamrkach Warszawy. 

Poniżej kilka screenów z map, zdjęc lotniczych i satelitarnych przybliżonego obszaru Pelcowizny.

Pelcowizna 1935
Pelcowizna lata 70
Pelcowizna 2008Dobra, a teraz przejdźmy do ulicy Oliwskiej, a dokłądniej odcinka pomiędzy ul. Budowlaną i Cyrkonii, bo to w właśnie w tym rejonie odbyłem spacer.WTF???

Syfu tu sporo :(

Kolejne elitarne getto dla ubgoich

I nasza gwiazda: Pelcowizna?


Osoby znające historię tego miejsca zapraszam do komentowania. Linki do ciekawych źródeł wiedzy na jego temat również mile widziane.

I na konie pytanie (nie zagadka, sam nie znam odpowiedzi). Co to było:????

4 komentarze:

 1. Po lewej zachodniej stronie Wysockiego do torów jest i było zawsze Nowe Bródno. Misz-masz wynika z tego, że okolica nie podlegała inwestycjom budowlanym w latach 60 i 70 jak reszta Bródna. Uliczki tu zachowane ciągnęły się niegdyś po Wincentego. Oliwska była królestwem kolei- tu w latach 80. XIX w. zbudowano warsztaty kolejowe, a widoczne na zdjęciach budynki to pozostałość tamtych czasów. Na ostatniej fotce widać zburzoną chyba w 2007 r. parowozownię. Wszystko można znaleźć w necie. Nie wiem, kto Oliwską 14 (dozorcówkę) zaliczył do Pelcowizny... absurdy MSI! Pewnie dlatego, że po linii nieistniejącej odnogi kolejowej biegnie granica Targówka i Pragi Pn. Pelcowizna, porządna przedwojenna "dzielnica" kończyła się od północy na Toruńskiej, hipotecznie wyżej był Różopol, ale potocznie mówiło się na ten teren Pelcowizna. A Złotopolu jako "dzielnicy" nie było- to tylko kawałek ziemi, nazwa większej parceli w obrębie Bródna. (zaciszewarszawa.wordpres.com)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz. wiem oczywiście, że Różopol i Złotopol nie były dzielnicami, dlatego też piszę, że można je uznać za część Pelcowizny, jako dawnej dzielnicy. A co do wschodniej granicy wg. niektórych źródeł granicę wyznaczała ul. J. Odrowąza, ale to pewnie jeden z wielu błędów powtarzanych za wikipedią. Jeśli chodzi o Oliwską 14 - rzecz w tym, że ona jest akurat po stronie Targówka, po za tym półkolem dawnego toru.

   Usuń
 2. Piękna parowozownia z obrotnicą, piękna rzecz, ale teraz nikt o to nie dba, bo nie da sie na tym łatwo zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolega ma rację Piękna Parowozownia - w której pracował mój Dziadek :)

  OdpowiedzUsuń