Pelcowizna 2016 |
Miejscowość: Warszawa
Dzielnica:
Targówek
Obszar MSI: Bródno
Miejsce: Bródno / Pelcowizna - ul OliwskaO Pelcowiznie można co nieco poczytać na wikipedii i warszawawikii. Dziś to rzadko używana nazwa, choć, o dziwo została uwzględniona Miejskim Systemie Informacji. No, ale FSO jest blednie kojarzone z Żeraniem, a Pelcowizna jedynie ze sklepem na Szmulkach. Gdzie dokładnie była Pelcowizna - ciężko powiedzieć. Została bowiem wydzielona z Golędzinowa, jako kolonia i folwark na początku XIX wieku. Kiedy weszła w obręb Warszawy i funkcjonowała jako dzielnica, je granice mogły naturalnie ulec mutacji. Ciężko stwierdzić, czy np Śliwce stanowią ich integralną cześć. Ponoć, kiedy Pelcowizna była dzielnicą sięgała aż po EC Żerań, a więc z tego by wynikało, że Różopol i być może Złotopol (o którym nie wiele wiadomo) należały do Pelcowizny. Polecam przeczytać:
https://www.facebook.com/targowekbrodnozacisze/posts/329257247430176?comment_id=329888487367052&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R0%22%7D
Co ciekawe na planachz 1936 roku cały obszar Pelcowizny ma przypisane Tabee Likw. Wsi Bródno...
Pelcowizna 1936 |
Poniżej kilka screenów z map, zdjęc lotniczych i satelitarnych przybliżonego obszaru Pelcowizny.
Pelcowizna 1935 |
Pelcowizna lata 70 |
Pelcowizna 2008 |
WTF??? |
Syfu tu sporo :( |
Kolejne elitarne getto dla ubgoich |
I nasza gwiazda: Pelcowizna? |
Osoby znające historię tego miejsca zapraszam do komentowania. Linki do ciekawych źródeł wiedzy na jego temat również mile widziane.
I na konie pytanie (nie zagadka, sam nie znam odpowiedzi). Co to było:
????
Po lewej zachodniej stronie Wysockiego do torów jest i było zawsze Nowe Bródno. Misz-masz wynika z tego, że okolica nie podlegała inwestycjom budowlanym w latach 60 i 70 jak reszta Bródna. Uliczki tu zachowane ciągnęły się niegdyś po Wincentego. Oliwska była królestwem kolei- tu w latach 80. XIX w. zbudowano warsztaty kolejowe, a widoczne na zdjęciach budynki to pozostałość tamtych czasów. Na ostatniej fotce widać zburzoną chyba w 2007 r. parowozownię. Wszystko można znaleźć w necie. Nie wiem, kto Oliwską 14 (dozorcówkę) zaliczył do Pelcowizny... absurdy MSI! Pewnie dlatego, że po linii nieistniejącej odnogi kolejowej biegnie granica Targówka i Pragi Pn. Pelcowizna, porządna przedwojenna "dzielnica" kończyła się od północy na Toruńskiej, hipotecznie wyżej był Różopol, ale potocznie mówiło się na ten teren Pelcowizna. A Złotopolu jako "dzielnicy" nie było- to tylko kawałek ziemi, nazwa większej parceli w obrębie Bródna. (zaciszewarszawa.wordpres.com)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za komentarz. wiem oczywiście, że Różopol i Złotopol nie były dzielnicami, dlatego też piszę, że można je uznać za część Pelcowizny, jako dawnej dzielnicy. A co do wschodniej granicy wg. niektórych źródeł granicę wyznaczała ul. J. Odrowąza, ale to pewnie jeden z wielu błędów powtarzanych za wikipedią. Jeśli chodzi o Oliwską 14 - rzecz w tym, że ona jest akurat po stronie Targówka, po za tym półkolem dawnego toru.
UsuńPiękna parowozownia z obrotnicą, piękna rzecz, ale teraz nikt o to nie dba, bo nie da sie na tym łatwo zarobić.
OdpowiedzUsuńKolega ma rację Piękna Parowozownia - w której pracował mój Dziadek :)
OdpowiedzUsuńPętla tramwajowa, której pozostałości zachowano jest po wschodniej stronie stacji na wprost Kondratowicza. Przystanek autobusowy Pelcowizna jest pod wiaduktem Trasy Armii Krajowej (ul. Toruńska), a działki Pelcowizna, z 1965 r. - koło pętli tramwajowej Annopol.
OdpowiedzUsuńBabcia i chrzestny urodzili się w Pelcowiźnie i mają zdjęcie od fotografa z Nowego Bródna, z ul. Białołęckiej. (-) Rafał Wodzicki
UsuńByła to parowozownia. W latach 90 jako dziecko miałem okazję ją zwiedzić. Aktualnie nie ma po niej śladu. Wybudowali tam nowe bloki
OdpowiedzUsuń