poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Inny Żoliborz

Miejscowość: Warszawa

Dzielnica: Żoliborz

Obszar MSI: Stary Żoliborz

Miejsce: Inny ŻLB? Na południe od Alei Wojska Polskiego i na wschód od Mickiewcza.


 Stary Żoliborz zawiera w sobie Żoliobrz Urzędniczy, Żoliobrz Dziennikarski,
Żoliobrz Spółdzielczy, Żoliobrz Oficerski, Żoliobrz Południowy... te nazwy są dość znane i nie trudno je ulokować na mapie. 

Ale jak nazwać przedwojenne osiedle bloków pomiędzy Mickiewicza i Cytadelą? Złośliwie można by rzec, żetio Żoliobrz Melenski, ale to przesada. Jest tam bardziej obskurnie, mniej "na bogato" i mniej reprezentacyjnie, niż w pozostałych obszarach Żoliborza, ale w sumie tragedii nie ma. Ze sprejami latają chyba dzieci, bo porządnych wrzutów brak, tylko jakieś bazgroły. Z drugiej strony nie brak zaangarzowania w politykę na tych szarych ścianach. Nie brak krzyży celtyckich i logo walki z komuną (jaką znowu komuną? Kim są ci biedni ludzie prześladowani przez komunistów?!).

Przedwojenne bloki/kamienice w większości widoczne już na mapach sat. z lat 30 tych. Te, które pozostały szare prezentują się nawet ładnie, ale raczej ponuro. Nie wiem zbyt wiele o ich historii, ani zasadach zasiedlania i wykupowania mieszkań, a więc i nie wiele wiem o przekroju społecznym osiedla. Przy Al. Wojska Polskiego jest jeszcze chyba skrawek Żoliborza Oficerskiego, ale też jakiś taki bardziej abskurny (patrz pustostan na samym dole, do którego niestety nie da się chyba wejść).

Może jakieś info o blokach przy ulicach Śmiałej, Krajewskiego, Dymińskiej?

Foty z komórki, sory, znowu tak wyszło.1 komentarz:

  1. Przydały by się podpisy pod zdjęciami. Fajny materiał :)

    OdpowiedzUsuń