środa, 11 grudnia 2013

Co umarło na Gocławku?

Miejscowość: Warszawa

Dzielnica: Praga Południe i Wawer

Obszar MSI: Gocławek i Marysin Wawerski (?!)

Miejsce: Gocławek

Gocławek, wbrew temu co twierdzi MSI, leży w okół Ronda Ignacego Mościckiego. Jego kolebką są tereny w miejscu obecnego ronda, na planach 1936 widać tam jakiś folwark, lub coś w tym stylu, w 1945 jeszcze ewidentnie coś tam stało. Oczywiście Gocławek się rozrastał, ale nie tak, jak to sobie wymyślili twórcy MSI. Nigdy nie pochłonął Witolina, ewentualnie część Grochowa Dworu. Maksymalny jego zasięg, jaki można by zaakceptować przedstawiam poniżej, przy czym tereny na północ od Czechowickiej i na Południe od Czechowickiej, już 1936 roku należały do Warszawy jako część Grochowa-Dworu. No, ale faktycznie ma jakiś sens nazywanie na ten obszar nazwy Gocławek. 


Wrócmy jednak do meritum. Pod budowę Węzła Marsa (czemu nie nazwano go Węzłem Gocławek?) wyburzony sporo zabudowy. Przyjżyjmy się temu dokłądniej porównując satelitarne zdjęcia z 2005 roku i z 2013 roku:


Na czerwono oznaczyłem wyburzoną zabudowę.

Jeśli ktoś posiada zdjęcia wyburzonych budynków, bardzo proszę o linki.

Nie jestem pewien, czy budynek ze znakiem zapytania nadal stoi... ?2 komentarze:

  1. pamietam te tereny z lat 60-tych jak chodzilismy nad wisle,wzdloz kanalu odwadniajacego,duzy teren lotniska i te stado krow gonionych na wspolne pastwisko wsi Las

    OdpowiedzUsuń
  2. lotnisko to było chyba bardziej na połudiowy zachód, nie na Gocławku, tylko na polach Gocławia i Bluszczy...

    OdpowiedzUsuń