niedziela, 23 czerwca 2013

Kępa Gocławska / Osiedle Ateńska cz2.Miejscowość: Warszawa

Dzielnica:Praga Południe

Obszar MSI: Saska Kępa

Osiedle:Os. Ateńska
Miejsce: Kępa Gocławska

Część druga, bo pierwszą gdzieś zapodziałem, ale kiedyś wrzucę.

Dla jednych to Saska Kępa, dla innych już Gocław. Miron Białoszewski zauważył, że mieszkańcy Saskiej Kępy nazywali  budowane tu Osiedle Ateńska "Chamowem", co w moim odczuciu jest właśnie przejawem chamstwa i niechęci do mieszkańców bloków, bazującej na stereotypach i pewnym poczuciu wyższości. historycznie gdzieś pomiędzy Pekinem (Przycz. Groch.), byłą wsią Gocław, lotniskiem Gocław (obecnym osiedlem Gocław) i Saską Kępą była wieś Kępa Gocławska. 


 5 komentarzy:

 1. Protestuję. To nie "Miron Białoszewski nazwał budowane tu Osiedle Ateńska "Chamowem"" tylko zasiedziali mieszkańcy Saskiej Kępy, ponieważ mieszkania w blokach na osiedlu otrzymywali wówczas najczęściej robotnicy, którzy przyjechali do Warszawy spoza miasta. Oto stosowny cytat:
  "– Pytałam o tę ulicę. Na Saskiej Kępie. Odpowiedzieli „my takiej ulicy nie znamy.
  To jest za trasą, Chamowo”.
  Le. powiedział
   – Masz wszystkie szanse.
  Berbera mówi:
   – Kiedyś komuś zginął rower na Berezyńskiej, to najstarsza część Saskiej Kępy.
  Powiedzieli: Na pewno znajdzie się na Chamowie. I się znalazł."
  MB, Chamowo, Warszawa 2009, s. 36

  OdpowiedzUsuń
 2. A czy można by było zmienić to w tekście? Nie każdy z odbiorców zerknie do komentarzy, a potem łatka przylgnie do człowieka, nawet 30 lat po śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ok, Mironie :) jeszcze raz sory, już poprawiłem

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem mieszkanką osiedla Ateńska od 1972r. i jestem warszawianką z dziada pradziada. Potwierdzam, że na osiedlu Ateńska mieszka prawie samo chamstwo, doświadczam tego na co dzień. Kiedyś chodzili srać za stodołę, a teraz nie potrafią wyjechać z parkingu i nękają sąsiadów mandatami wzywając Straż Miejską. Na polu umiałaby wyjechać , ale ulica jest za wąska. Jak zwykle chamstwo i donosicielstwo górą.

  OdpowiedzUsuń