niedziela, 23 czerwca 2013

Rządcówka i kapusta czyli Krasnowola

Miejscowość: Warszawa

Dzielnica:Ursynów

Obszar MSI: Grabów

Miejsce: Krasnowola

Troszkę zebranych informacji:

Krasnowola – dawna wieś i folwark, obecnie osiedle na terenie warszawskiej dzielnicy Ursynów, na południe od Wyczółek.
W okresie międzywojennym Krasnowola wchodziła w skład ówczesnej gminy Falenty[1].
W styczniu 1951, podobnie jak wiele innych wsi i osad na przedmieściach ówczesnej Warszawy, została włączona do stolicy.
Obecnie znajduje się w obrębie obszaru MSI Grabów


Krasnowola - dawna wieś i folwark zwane też Jemielinek, leżące w powiecie warszawskim (gmina Falenty, parafia Służew) w obrębie dóbr Wyczółki, przy drodze do Piaseczna. Kiedyś były tu zabudowania dworskie, gorzelnia, karczma, cegielnia, fabryka drożdży prasowanych i sady owocowe. W 1951 roku włączone w granice Warszawy.  

Obecnie są tam pola kapusty, stare drwewniane domki, troche ruin z czerwonej cegły, kilka nowych budynków i nawet osiedle deweloperskich segmentów na podłużnej rolniczej działce. 

Klimatyczne miejsce, a wieczorem nawet można spotkać tamtejszych patusów. Ten oto budynek to ponoć była rządcówka (zaraz, jest takie słowo?). Obecnie opuszczony.Kilka cytatów z jakich dokumentów z netu:

"dwór eklektyczny należący do dóbr folwarku Krasnowola z 1876-1900, bud. murowany, stan średni; trwa procedura wpisania obiektu do rejestru zabytków."  

"Nr 78: dworek rodziny Eisele. Zbudowany w stylu eklektycznym w II połowie XIX w. (ok. 1876 r.). Byli właścicielami wsi i folwarku, przybyłymi do Polski z Westfalii. Na początku XX wieku rodzina przeniosła się do Mysiadła. (podziękowania dla rubeusa, który przybliżył nam te tereny)."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz